Porządek w miejscu pracy to cecha każdego porządnego majsterkowicza. Inteligentnie rozmieszczone narzędzia i sprzęty są gwarantem sprawnej pracy ale i estetyki naszego warsztatu, garażu czy piwnicy. Dziś sprawdzimy jakie regały warsztatowe mogą być najlepsze dla twojego miejsca pracy i jakich rozwiązań szukać przy wyborze regałów warsztatowych aby usprawnić swoją codzienną pracę.

Rodzaje regałów warsztatowych

W zależności od potrzeb możemy wyróżnić kilka najczęściej wybieranych regałów do których zalicza się m.in:

  • regały półkowe najczęściej stosowany rodzaj, klasyczny stelaż, we wnętrzu którego umieszczana jest pływa np. wiórowa lub MDF.
  • regały wspornikowe używane do magazynowania dłuższych i/lub cięższych elementów. Jego konstrukcja zakłada łączenie kolejnych filarów regału za pomocą ukośnych i prostopadłych wsporników dla usztywnienia i połączenia konstrukcji.
  • regał z drzwiami/szafa narzędziowa to konstrukcja zamykana na klucz dzięki czemu możemy w takiej szafie przechowywać najbardziej wartościowy sprzęt naszego warsztatu

Regały warsztatowe – co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Liczba półek to pierwszy z  czynników jaki należy uwzględnić wybierając regał warsztatowy. Standardem stały się już regały z pięcioma półkami, niemniej jednak z uwagi na formę montażu tych elementów to od nas zależy ile półek umieścimy na naszej gotowej konstrukcji. Jednak zabierając z oryginalnego zestawu półki warto najpierw upewnić się czy ich brak w naszym konkretnym modelu nie wpłynie na stateczność takiej konstrukcji.

W sprzedaży można również znaleźć gotowe zestawy z wyłącznie trzema półkami, lub jeśli wyżej wspomniany standard pięciu półek okaże się za mały- dostępne są nawet regały sześcio półkowe.

Przy wyborze ilości półek weźmy również pod uwagę gabaryty przedmiotów, które chcemy tam przechowywać, może się bowiem okazać, że z racji np. wysokich narzędzi czy sprzętów, rozwiązanie 5-cio półkowe nie sprawdzi się gdyż i tak będziemy musieli ująć płytę z zestawu aby pomieścić swoje rzeczy.

Materiał wykonania regału do warsztatu powinien być przede wszystkim odporny na ewentualne uderzenia czy przypadkowe oparcie. Warto więc wybrać konstrukcje stalowe, a w przypadku braku wystarczających środków przynajmniej aluminiowe. Taka konstrukcja zapewni stateczność i brak efektu “pływania”.

Sposób montażu to kolejna ważna kwestia i tutaj najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem może okazać się tradycyjna skręcana konstrukcja. Mocne dokręcenie każdej nakrętki na konstrukcji usztywni zestaw na tyle, że nie będziemy musieli walczyć ze wspomnianym wcześniej efektem pływania. Innym sposobem na montaż są bardzo szybkie w składaniu regały na tzw. wcisk. Konstrukcja ta zakłada wciskanie specjalnie wyciętych końcówek aluminiowych w ówcześnie przygotowane otwory. Taka konstrukcja umiejętnie złożona również sprawi, że regał warsztatowy będzie stabilny.

Koniec listy zamkniemy nośnością regału. Konstrukcje 5-cio półkowe sięgają nośnością nawet do 500 kg co w przypadku nawet większych warsztatów może okazać się wystarczające. Warto przed zakupem przemyśleć co dokładnie chcielibyśmy przechowywać na regałach aby uniknąć uszkodzeń zarówno sprzętu jak i regału przez przeciążenia.

Podsumowując, przy wyborze regału kierujmy się jakością wykonanych materiałów tj. głównie szkieletu, który dobrze by wykonany był ze stali oraz nośnością półek. Pozostałe czynniki to mocno indywidualne kwestie, o których wyborze najlepiej będzie wiedział przyszły użytkownik takiej konstrukcji. Jedno jest pewne, regał warsztatowy to klucz do sprawnej i wygodnej pracy.

Drzewo autorstwa prostooleh - pl.freepik.com